Trzej królowie przejechali ulicami Łaskarzewa. Orszak poszedł ich śladem

W czwartek 6. stycznia, jak co roku, ulicami Łaskarzewa przeszedł Orszak trzech króli. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz miejskich uroczystości. Również tym razem plenerowe inscenizacje przyciągnęły licznych widzów, którzy stali się uczestnikami orszaku.

W oczekiwaniu na trzech króli

Przed godziną 10. w okolicach Domu Pracy Twórczej „Bajka”, publiczność z zaciekawieniem przyglądała się przygotowanej scenografii. W zaimprowizowanej zagrodzie, przechadzała się żywa owca. Dzieci w okolicznościowych kostiumach rozdawały widzom korony a punktualnie o godz.11:00 p. Monika Walenda wprowadziła publiczność w fabułę tegorocznego orszaku. Następnie zebranych przywitała p. Burmistrz Anna Laskowska wraz z Wicestarostą Powiatu Garwolińskiego p. Markiem Ziędalskim.

Początek przedstawienia

Po tym bardzo krótkim wstępie na scenę urządzoną przed budynkiem Bajki, weszli aktorzy. Wierszowany dialog stawiał w opozycji dążenia ciała i duszy. Widoczne były dwie grupy aktorów w czarnych i białych kostiumach pod przywództwem Diabła oraz Damy. W trakcie dialogu, od strony alejek, bryczką przybyli trzej królowie. Po ich przyjeździe wszyscy udali się w dalszą drogę w stronę kościoła.

Wielka bitwa na rynku

Kolejna scena przedstawienia odbyła się na Dużym Rynku w okolicach ulicy Wolskiej. Pokazywała ona Heroda, Diabła oraz Damę, którzy dowiedzieli się o nowo narodzonym królu żydowskim. Scena na początku dosyć statyczna, wkrótce przekształciła się w walkę dobra ze złem (na miecze). Wykorzystane zostały dodatkowe środki w postaci wystrzałów. Jak można się domyślać Diabeł został pokonany a Dama wraz z trzema królami ruszyła w dalszą drogę.

Zakończenie orszaku miało miejsce w kościele. Trzej królowie złożyli swoje dary w stajence. Po krótkim śpiewaniu kolęd rozpoczęła się uroczysta Msza Święta.

Podsumowanie

Ulicami Łaskarzewa orszak przeszedł już po raz dziesiąty. Ciekawostką jest, że część aktorów bierze w nim udział od pierwszej edycji. Organizatorem orszaku ze strony miasta był Dom Pracy Twórczej „Bajka”. Wydarzenie wpisało się w ogólnopolskie obchody organizowane przez Fundację Orszak Trzech Króli.