Łaskarzew pomaga uchodźcom z Ukrainy. Jak można się włączyć?

Trwająca w Ukrainie wojna sprawia, że obywatele tego państwa szukają schronienia w Polsce. Wielu z nas pragnie pomóc ludziom, którzy w wyniku rosyjskiej agresji musieli opuścić swoje domy. W jaki sposób mieszkańcy Łaskarzewa mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Jakie zbiórki organizowane są w Łaskarzewie

W ostatnich dniach wielu mieszkańców Łaskarzewa pośredniczy w udzielaniu pomocy uchodźcom. Również instytucje i organizacje społeczne włączyły się w pomoc.

Już po 10 minutach zbiórki w OSP, pojawiły się pierwsze dary.

Zbiórka Urzędu Miasta

Urząd miasta włącza się w zbiórkę organizowaną przez PCK oraz Starostwo Powiatowe. Jak informuje strona miasta, pomoc można składać w Urzędzie oraz w kościele. Zbierane są:

  • Żywność długoterminowa
  • Kosmetyki i chemia
  • Środki opatrunkowe
  • Nowe koce i śpiwory

Chociaż o lokacji uchodźców decyduje wojewoda i starostwo, to jak podaje strona urzędu: Niezależnie od procedur, jeśli zaistnieje potrzeba, uchodźcy potrzebujący wsparcia mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta (tel. 25 684 52 50). Jako samorząd myślimy o dłuższej perspektywie pomagania – dodaje Burmistrz Anna Laskowska.

Strażacy włączają się do akcji

Od poniedziałku 28.03 do środy 28.03. pomiędzy godziną 15:00 a18:00 OSP Łaskarzew organizuje w swojej siedzibie zbiórkę najpotrzebniejszych materiałów . Zbierane są środki pierwszej pomocy, artykuły higieny osobistej oraz artykuły dla dzieci. Strażacy opublikowali precyzyjną listę zbieranych darów:

  • Chemia – tampony, podpaski, wkładki, waciki, pasty i szczoteczki zębów, papier toaletowy, pampersy, chusteczki nawilżające, mydła, szampony, żele.
  • Odzież – koce, koce termiczne, ubrania dla dzieci, odzież dla dorosłych, obuwie, pościele, bielizna, ręczniki
  • Żywność – suchy prowiant, mleko dla dzieci, konserwy, słoiczki dla dzieci, batony, warzywa i owoce w puszkach, napoje energetyczne.

    OSP Łaskarzew włącza się również w ogólnopolską zbiórkę sprzętu pożarniczego dla uchodźców z Ukrainy.
Pod koniec pierwszego dnia, było już całkiem sporo różnego rodzaju produktów

Zbiórka do puszek w parafii

W Środę Popielcową parafia Łaskarzew dołącza do akcji Caritas – zbiórki środków finansowych do puszek. Kwesta odbywać się będzie po każdej Mszy Św.

Zwykli mieszkańcy pomagają

Wielu mieszkańców organizuje pomoc na własną rękę. Wolontariuszki i wolontariusze przygotowują paczki, które następnie zawożą do ośrodków, w których przebywają uchodźcy. Niektórzy organizują również transporty osób z granicy.

Jakiej pomocy udzielają osoby prywatne?

Osoby prywatne przygotowują paczki zawożąc je bezpośrednio do ośrodków. Inni jeżdżą samochodami na granicę, proponując transport. Niedawno wiele mam z dziećmi trafiło do Ryk, teraz będą przyjmowane w Oronnym – mówi nam jedna z mieszkanek Łaskarzewa organizujących wsparcie. Na dziś potrzebne są zabawki, środki czystości, środki higieniczne, bloki i kredki czy flamastry. Wszystko, co pomoże dzieciom się rozluźnić – pisze na forum inna wolontariuszka.

W najbliższym czasie przybędzie do nas kilka mam z dziećmi. Pilnie potrzebna jest pomoc w znalezieniu dla nich miejsc noclegowych. Chętni do ich przyjęcia mogą kontaktować się poprzez grupę FB „Łaskarzew”. Urząd miasta deklaruje chęć pośredniczenia pomiędzy potrzebującymi, a osobami chcącymi udzielić pomocy.